Na začátek jednoduše – jak by ses představila?
Ahoj, jsem Karin a ve Finby zodpovídám za všechno, co souvisí s našimi klienty – ať už jde o account management, sales nebo marketing, ráda vidím naše partnery spokojené.
Jak začala tvoje cesta ve Finby?
Bylo to už téměř před 10 lety na pozici zákaznické podpory. Začátky v nové firmě bývají vždy náročné, hlavně než se člověk zorientuje v tom, co je jeho úkolem. Nikdy jsem se ale nenudila, vždy bylo co nového se učit – a to platí dodnes.
Jaká byla pro tebe osobně největší změna od chvíle, kdy jsi nastoupila do role CCO?
Nedá se říct, že by se něco výrazně změnilo ze dne na den, ale rostoucí zodpovědnost je určitě faktor, který jsem si uvědomovala už od chvíle, kdy jsem poprvé neměla zodpovědnost jen sama za sebe, ale i za výsledky a výkon ostatních.
Kdybys měla vysvětlit kamarádovi mimo fintech prostředí, co děláš, co bys řekla?
Kamarádům obvykle říkám, že jsme ten důvod, proč se online platí tak pohodlně – a jim pak rychleji mizí peníze z účtu 😊
Firma prošla velkou změnou rebrandingu na Finby – co se z tvého pohledu změnilo?
Určitě barvy a design, ale i v modernizované podobě s novým jménem jsme pořád ten stejný spolehlivý tým, na který se naši klienti mohou obrátit. Podle mě je při změnách vždy důležité zachovat i stabilitu v hodnotách a v tom, kam směřujeme.
„Dočasný diskomfort je malou cenou za dlouhodobý rozvoj. Každého, kdo chce růst ve své práci, musí zajímat i to, co je za hranicí jeho aktuálního popisu práce.“
Když se podíváš na to, kde je Finby dnes, na co se nejvíc soustředíš v blízké budoucnosti?
Je pro mě důležité, aby naše portfolio spokojených klientů dál rostlo a tím se zároveň podporoval svět moderních e-commerce plateb. Mám radost, když dokážeme nabídnout řešení, která pomáhají firmám zdravě růst a expandovat i mezinárodně – právě v této oblasti vidím velký potenciál do budoucna.
Která část tvé práce je navenek nejméně viditelná?
Mnohé interní diskuse napříč odděleními nejsou něco, co by se dalo přímo reportovat nebo měřit jako výsledek práce. Zvenčí nejsou vidět, ale často zásadně ovlivňují to, kam se jako firma ubíráme. To, co může na první pohled působit neviditelně, je přitom extrémně důležité.
Která část práce tě baví víc, než jsi původně čekala?
Jsem člověk, který se přirozeně vyhýbá potenciálně konfliktním situacím. Některé konstruktivní diskuse, kde zaznívají odlišné názory, ale dokážou být velmi přínosné. I když mě to samotnou překvapilo, dnes ráda prezentuji svůj názor, i když se neshoduje s většinou – často to vede k dalšímu růstu, ať už v byznysu, nebo osobně.

S jakými lidmi se ti pracuje nejlépe?
Mám ráda přímé lidi, kteří se nebojí říct, když se jim něco nelíbí, a zároveň umí ocenit pozitivní věci. V práci je nejhorší, když si člověk musí domýšlet, co ten druhý vlastně myslí – vždy dám přednost upřímnosti před vyhýbavostí a vzletnými metaforami.
S kým se obvykle radíš, když potřebuješ druhý názor?
V pracovních tématech vždy záleží na oblasti – logicky se obracím na člověka, který je v dané oblasti expert. Velmi si také vážím toho, že si můj nadřízený David, náš CEO, vždy najde čas probrat jakékoliv téma. Pomáhá mi to ujasnit si priority a získat i jiný pohled na věci, u kterých jsem si dříve myslela, že na ně znám odpověď. Nic totiž není tak černobílé, jak se někdy zdá.
Co si lidé o platbách myslí, že je jednoduché, ale ve skutečnosti není?
Běžný uživatel často vnímá jen to, že klikne a hotovo – platba proběhla. Obrovský ekosystém, který stojí za technickými integracemi, by ale mnohé překvapil. Vím to i z vlastní zkušenosti – i po téměř 10 letech v oboru si v některých technických diskusích připadám jako Alenka v říši divů.
Co tě na tvé práci nejvíc baví nebo motivuje?
Kdybych měla popsat ideální den, je to ten, který strávím celý s našimi klienty. Tehdy mám pocit, že se dozvím nejvíc a opravdu pochopím, čím žijí – díky tomu pak dokážu určit, co je důležité i pro nás a kam se posunout co nejrychleji. Každý byznys je jiný, takže řešíme velmi různorodá témata. Můj oblíbený moment je, když dokážeme nabídnout řešení něčeho, co klienta trápí, a tím podpořit jeho i náš další růst.
Jakou radu bys dala někomu, kdo chce vyrůst do podobné role jako ty?
Buďte zvědaví a ptejte se, kdykoliv něčemu nerozumíte, i když máte pocit, že to bude znít hloupě – dočasný diskomfort je malá cena za dlouhodobý rozvoj. Každého, kdo chce růst ve své práci, by mělo zajímat i to, co je za hranicí jeho aktuálního popisu práce. Protože pokud zůstaneme jen ve své vymezené „krabičce“, nikdy její hranice nepřekročíme.